PL / EN

ALFABET MARKI: R- jak RaDaR

Lektura artykułu zajmie Ci ok. 2 minut.

Ta obrazowa metafora kanałów komunikacji, pochodząca od angielskich słów Reach (zasięg) and Depth (Głębia) and Relationship (relacja), a wymyślona przez firmę konsultingową Forrester Research.

Model RaDaR wiąże poszczególne kanały z kolejnymi etapami customer journey: na etapie "odkrywania" istnienia marki kluczowe zadanie to dotarcie do jak największej liczby adresatów, stąd niezbędne są kanały budujące zasięg. Na tym etapie media pozyskane (w tym tradycyjne mass media) będą zwykle odgrywały rolę wiodącą. W kolejnym etapie, zainteresowany marką potencjalny klient winien mieć szansę dogłębnego zapoznania się z jej walorami oraz maksymalnego zbliżenia do miejsca/ momentu dokonania zakupu – odpowiadają za to kanały "pogłębiające" (Depth) wiedzę o ofercie firmy (np. jej witryna). I wreszcie, w stosunku do klientów używających już marki pojawia się postulat angażowania ich bliżej w relację z marką, czemu służą kanały ‘relacyjne’ (np. social media).

RaDaR uświadamia menedżerom planującym działania komunikacyjne, że nie ma jednego, uniwersalnego kanału, realizującego wszystkie cele komunikacyjne firmy.

WRÓĆ DO WPISÓW