PL / EN

STOCKHOLM DESIGN WEEK 2017 - relacja

Siedem dni (i nocy!) w wypełnionej designem stolicy Skandynawii dobiegło końca. W niedzielę 12 lutego oficjalnie zakończył się tegoroczny Stockholm Design Festival oraz towarzyszące mu, organizowane od 1951 roku targi Stockholm Furniture&Light Fair – składające się razem na jedno z największych wydarzeń tego typu w Europie i na świecie - Stockholm Design Week. Czas podsumować wszystko to, co w tym roku miała do zaoferowania 50 tysiącom zwiedzających z 50 krajów piękna i stylowa stolica Szwecji.

Do najciekawszych wydarzeń można na pewno zaliczyć powstałą w helsińskim Muzeum Designu wystawę prac wybitnego, światowej sławy fińskiego projektanta - Eero Aarnio. Eksponaty sięgające lat 50., niemalże nieznane dotąd szkice oraz dokumenty z pracowni artysty oraz linii produkcyjnych można było obejrzeć w imponujących wnętrzach Nationalmuseum Design, czyli Muzeum Narodowym Designu. W Mosebacke Designdistrikt można było nie tylko podziwiać wystawy, lecz także dobrze zjeść, wypić i porozmawiać w kameralnym gronie. W Sztokholmskim Domu Aukcyjnym wystawiono, a pod koniec tygodnia także wystawiono na licytację (nie lada gratka!) 80 dzieł wyróżnionych przyznawaną od 1998 roku nagrodą Ung Svensk Form dla wschodzących twórców. W pamięci zostaje także ekspozycja The Woodland poświęcona drewnianej architekturze - nowej gwiazdy szwedzkiego eksportu.

Jak w poprzednich latach, imprezę uświetnił obecnością gość honorowy. W tym roku był to Hiszpan Jaime Hayon, artysta i projektant ceniony za ekspresję, zabawę formą i wszechstronność. Do najznamienitszych dzieł Hiszpana należy zestaw 32 unikalnych, wykonanych we współpracy z włoskimi ekspertami ceramicznych 2-metrowych figur szachowych, które stanęły na Trafalgar Square w Londynie. Każda z nich odpowiadała innej, charakterystycznej części miasta lub budynkowi. Zaproszenie do Sztokholmu zdecydował się przyjąć, gdyż - jak sam twierdzi - „nauczył się wiele od skandynawskiego wzornictwa i procesu, ceni jego wyjątkowość, podziwia istotę i tradycję”. W stolicy Szwecji pokazał m.in. kolekcję mebli inspirowaną XVIII-wieczną sektą religijną.

Słowa uznania dla organizatorów szwedzkiej imprezy należą się nie tylko za tak ogromną ilość przeróżnych atrakcji, lecz także za to, że każdy odwiedzający mógł bez problemu się w nich rozeznać (co, jak wiadomo, czasami graniczy z cudem). Z oficjalną aplikacją Stockholm Design Festival App program wydarzeń, mapa wszystkich festiwalowych miejsc, baza porad odnośnie jedzenia i transportu były zawsze pod ręką. Dzięki temu bez problemu można było odwiedzić ciekawe miejsca w samym Sztokholmie, ale także na jego obrzeżach, np. wybrać się promem na archipelag, by po spacerze malowniczą promenadą dotrzeć na wystawę prac Lars Wallin, szwedzkiej projektantki mody gwiazd.

Podczas tegorocznej imprezy – na wystawach, spotkaniach, obiadach, koktajlach i innych wydarzeniach towarzyszących - dyskutowano nie tylko o pięknie i użyteczności projektów, lecz o społecznej odpowiedzialności designu, m.in. o minimalizacji wpływu tworzonych produktów na środowisko naturalne. Usłyszeliśmy między innymi o tym, że czas jednorazowych produktów i narzędzi dobiega końca i musi ustąpić produktom zaprojektowanym z myślą o wielokrotnym użytkowaniu i surowcom poddającym się recyklingowi. Nic dziwnego – Sztokholm to nie tylko jedno z najszybciej rozwijających się miast na świecie, ale także prekursor zrównoważonego rozwoju i myślenia o przestrzeni, nie tylko miejskiej. Szwedzkie spojrzenie na design zdecydowanie zasługuje na to, by przyjrzeć mu się bliżej... a najlepiej robić to regularnie w lutym.

-----

Obrazy pochodzą ze strony Stockholm Design Week.

 

 

projektowanie opakowań, projektowanie produktów, strategia biznesu, identyfikacja wizualna, www design, brand design, industrial design, wzornictwo przemysłowe, projekt opakowania, design opakowania, projekty opakowań,wzornictwo przemysłowe

Data wydarzenia: 19-04-2021
WRÓĆ DO WPISÓW