PL / EN

Wzornictwo przemysłowe

 

 

Nasze główne kompetencje:

 

cytat

Audyt wzorniczy | Strategia wzornicza

Wzornictwo w MŚP

Działanie 1.4 Priorytet 1 „Przedsiębiorczości i innowacje” Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 Numer naboru: FEPW.01.04-IP.01-001/23.

W maju br. rusza nabór wniosków w ramach działania 1.4, Priorytetu 1 „Przedsiębiorczość i innowacje” dla Polski Wschodniej (Wzornictwo dla MŚP), w ramach którego można dostać dofinansowanie na projekt nawet do 3 000 000 zł.

Warunkiem złożenia wniosku o dofinansowanie jest załączenie do niego Audytu i Strategii wzorniczej przygotowanej przez profesjonalną firmę projektową.

W poprzednich rozdaniach ww. finansowania (wówczas nazywanego Wzór na konkurencję) eksperci Soul & Mind przeprowadzili i opracowali ponad 50 audytów i strategii wzorniczych. Wiele z tych projektów miało również swoją kontynuację w późniejszej realizacji etapu drugiego działania, tj. realizacji strategii wzorniczej.

Wzornictwo to jeden z kluczowych elementów strategii przedsiębiorstwa. Aby opracować długofalową i efektywną strategię, która w sposób trwały będzie budowała przewagę konkurencyjną na rynku opartą o wzornictwo, należy oprzeć się o audyt wzorniczy.

Audyt wzorniczy

Audyt wzorniczy ma na celu weryfikację i ocenę aktualnej sytuacji, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo, pod kątem:

- oferty produktowej, wykorzystywanych materiałów i technologii
- zarządzania procesem produkcji
- zarządzania procesami logistycznymi
- badania powstałych produktów i ich prototypów
- struktury organizacyjnej
- procesów komunikacji, strategii marketingowej
- badania potrzeb klientów oraz wskazania na drogi pozyskania nowych klientów w oparciu o trendy rynkowe
- oceny potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania
- oceny wykorzystania wzornictwa w zakresie potencjału rynkowego.


Audyt wzorniczy jest przeprowadzany przez doświadczony multidyscyplinarny zespół ekspertów Soul & Mind.

Strategia wzornicza

W wyniku przeprowadzonego audytu wzorniczego opracowywana zostaje strategia wzornicza, która obejmuje wszystkie niezbędne wytyczne dotyczące nowego wdrożenia produktu lub usługi, osadzone we wnioskach z audytu.

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się na ten temat więcej, zadzwoń lub napisz:

Bartłomiej Mikosz tel.: 664 979 169, email: bartek.mikosz@soulandmind.pl

Adam Gorczyński tel.: 539 476 306, email: adam.gorczynski@soulandmind.pl



Audyt GOZ

Inwestycje realizujące cele gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) są jednym z priorytetowych kierunków wsparcia przedsiębiorstw w unijnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, w ramach którego można sfinansować wdrożenie zasobooszczędnych i niskoemisyjnych technologii, maszyn i urządzeń.

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) koncentruje się na minimalizowaniu ilości wytwarzanych odpadów oraz ich ponownego użycia dzięki procesom recyklingu. Technologie skoncentrowane na GOZ mogą dotyczyć m.in. redukcji ilości odpadów, zmniejszenia wykorzystania surowców pierwotnych, recyklingu odpadów i przygotowania ich do ponownego użycia, zwiększenia wykorzystania odpadów w procesie produkcji czy zwiększenia udziału OZE w strukturze zużycia energii.

W ramach wsparcia konsultingowego dla naszych Klientów, oferujemy przeprowadzenie audytu przy projektach w tym obszarze.

 

Wzornictwo przemysłowe

Industrial-design, czyli wzornictwo przemysłowe to dziedzina, która wywodzi się z połączenia sztuki, nauk humanistycznych i  ścisłych. To współpraca różnorodnych ekspertów, dzięki której możliwe jest tworzenie projektów stawiających człowieka i jego problemy w centrum umożliwiając ich skuteczne rozwiązanie.  Wzornictwo przemysłowe łączy w sobie nowoczesność, innowacyjność, ergonomię i wygląd tak, aby wszystkie przedmioty mogły wyróżniać się atrakcyjnością dla klienta i użytkownika oraz spełniać wszystkie wymagania rynkowe. 

Industrial-design wpływa na formę produktu będącą wypadkową jego funkcjonalności. Udany produkt stanowi synergię technologii wykorzystywanej w procesie oraz kreatywności projektantów i inżynierów. Wzornictwo przemysłowe ma na celu nadanie określonych cech produktom, usługom i procesom, aby budowały jak najlepsze doświadczenie użytkownika. Chodzi przede wszystkim o funkcjonalność, praktyczność i estetykę wykonania przy świadomości uwarunkowań biznesowych projektu.  Warto wiedzieć, że industrial-design wymaga, poza zdolnościami artystycznymi i technicznymi, dobrej znajomości materiałów i technologii wykorzystywanych w produkcji.

Jak wygląda tworzenie projektu wzorniczego?

Tworzenie projektu wzorniczego wymaga wiedzy i doświadczenia. To kilka etapów, w czasie których możliwe jest ustalenie cech produktu, funkcjonalności i estetyki. Na początek konieczne jest odpowiednie przeanalizowanie potrzeb użytkownika produktu. W tym celu wykonuje się audyt wzorniczy, który pozwala na poznanie wszystkich uwarunkowań i założeń projektu. Drugi etap to wykonanie tzw. briefu, na podstawie którego, projektanci/zespół projektowy będą/będą przygotowywać koncepcję danego produktu. Po wyborze i dopracowaniu koncepcji tworzony jest prototyp, który umożliwi weryfikację działania produktu. Jeśli wszystko przebiega bezproblemowo, kolejnym etapem jest przygotowanie dokumentacji technicznej i produkcyjnej produktu, umożliwiającej jego wdrożenie do produkcji.

Industrial-design - jak wpływa na wygląd i wykończenie produktów?

Nad odpowiednim przygotowaniem i prowadzeniem procesu projektowego czuwa Design Manager, czyli osoba, której zadaniem jest dopilnowanie poprawności całego procesu projektowego, od zebrania wstępnych założeń w ramach kick-offu, poprzez ich weryfikację w badaniach, przygotowanie briefów, projektowanie, prototypowanie, engineering oraz nadzór wzorniczy na etapie wdrożenia.

Wzornictwo przemysłowe - dlaczego ma tak ogromne znaczenie?

W ciągu ostatnich lat na rynku dochodzi do wielu zmian, które sprawiają, że ogromną wagę przywiązuje się do designu produktów. Już nie wystarczy mieć dobry produkt, w dobrej cenie i jakości. Obecnie design, stanowiący o tym jak produkt się użytkuje, jakie on wywołuje odczucia i wrażenia użytkownika, może dać różnice, która przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstwa. Dobrze zaprojektowany produkt, który cieszy się uznaniem użytkownika, będzie przynosił również wymierne korzyści dla prowadzonej działalności. Projekty tworzone w reżimie profesjonalnego procesu projektowego mają wielką szansę stać się rozwiązaniami, które będą dopasowane do wymagań nabywców zapewniając  rozwiązywanie ich rzeczywistych problemów dzięki starannie zaprojektowanym cechom produktu.

Industrial-design - jaka jest jego dewiza?

Industrial-design łączy ze sobą aż cztery dziedzin: naukę o człowieku, sztukę, technikę i biznes. Umiejętne połączenie tych czterech składowych maksymalizuje prawdopodobieństwo  udanych projektów, które spełniają wszystkie założenia. Dobry design to podstawa sprzedaży.  Jak wiadomo, każdy konsument może mieć zupełnie inne wymagania, dlatego przed przystąpieniem do projektowania konieczne jest określenie kluczowej grupy docelowej dla projektu. Industrial-design to dbałość o wyróżnienie spośród innych produktów tak, aby przyciągnąć uwagę klienta i odwrócić ją od produktów konkurencji.

Profesjonalny design produktu dla podkreślenia jego walorów

Projektując produkt - czy to pod względem tworzonych w ramach procesu wzorniczego rozwiązań funkcjonalnych, czy też wykorzystanych materiałów, proponowanego kształtu, kolorystyki lub innych cech - staramy się, aby był on jednocześnie ergonomiczną i atrakcyjną wizualnie odpowiedzią na problem wzorniczy, który ma zostać tym produktem rozwiązany.

Tworząc całkowicie nowy design produktu lub odświeżając jedynie jego wygląd, bierzemy pod uwagę czynniki wpływające na sposób postrzegania danego przedmiotu w określonej przestrzeni. Projektujemy wygląd produktu tak, aby w jak największym stopniu podkreślony został jego charakter - np. nowoczesność, efektywność, wytrzymałość, solidność, niezawodność czy sprawność.

W projektowaniu produktów dużą wagę przykładamy do tego, by swoim wyglądem wzbudzały one w odbiorcy, kliencie, użytkowniku pozytywne emocje i skojarzenia – m.in. takie jak profesjonalizm, nowoczesność, elegancja, dobry nastrój czy poczucie bezpieczeństwa.

Jednocześnie pamiętamy o tym, że równie ważne w procesie podejmowania decyzji o zakupie danego produktu są inne cechy, np. wygoda i łatwość użytkowania, funkcjonalność oraz intuicyjność. Dokładamy zatem starań, by wypracować jak najlepszy balans pomiędzy wszystkimi tymi elementami, tak by w efekcie powstał produkt spełniający oczekiwania i odpowiadający na potrzeby użytkowników, nie zapominając o uwarunkowaniach technicznych i biznesowych producenta.

Projektowanie produktów - oryginalne rozwiązania dla różnych gałęzi biznesu

Zespół Soul & Mind zajmuje się tworzeniem projektów wzorniczych dla różnorodnych gałęzi przemysłu w tym m.in. dla branży kolejowej, motoryzacyjnej, gastronomicznej, tekstylnej, meblarskiej, AGD, maszynowej, elektroniki użytkowej a także wielu innych. Przygotowując design produktu zawsze dbamy o to by pozytywnie wyróżniał się on na tle konkurencji, a jednocześnie był zgodny z aktualnymi trendami we wzornictwie obowiązującymi w danej branży.

Zajmujemy się projektowaniem bardzo różnorodnych produktów - od oznaczeń ikonograficznych na sprzętach AGD, przez nowe modele drzwi wejściowych do mieszkań i domów, po projekty dotyczące ogromnych maszyn użytkowych i przemysłowych o wąskiej specjalizacji (np. pojazdów komunikacji zbiorowej, nadwozia pojazdu do obsługi lotnisk i pługa odśnieżnego czy efektownej obudowy dla zrobotyzowanej przecinarki tlenowo - plazmowej).

Opracowujemy również projekty wzornicze dla aplikacji mobilnych

Nie boimy się nowych wyzwań i wymagających, skomplikowanych zadań. Tworzymy rozwiązania dostosowane do potrzeb i wymagań firm specjalizujących się w różnych (nierzadko bardzo wąskich) dziedzinach. Projektowanie takich produktów odbywa się dzięki współpracy działu wzornictwa przemysłowego Soul & Mind ze specjalistami z firmy składającej zamówienie. W wyniku takiego wspólnego działania, poznania przez nas specyfiki i wymagań związanych z konkretnym produktem, wymiany pomysłów i porównania wizji, często korzystając z metody Design Thinking, w ramach wspólnych warsztatów kreatywnych - wypracowywane są optymalne rozwiązania. W efekcie powstaje unikalny projekt oparty na profesjonalnej wiedzy i doświadczeniu obu zaangażowanych stron. Design gotowego produktu jest dzięki temu atrakcyjny i wyróżniający go spośród innych dostępnych na rynku produktów, przy jednoczesnym zachowaniu jego cech funkcjonalnych, wygody użytkowania i wszelkich standardów obowiązujących w danej branży.

 

Zapraszamy do zapoznania się z projektami zrealizowanymi przez Soul & Mind dla zleceniodawców będących przedstawicielami różnych gałęzi biznesu.  

 

Zobacz, co jeszcze robimy: